%100 Organik Bal

Organik Bal Hakkında Bilmediklerimiz

Organik bal Doğada herhangi bir kimyasal ürün katkısı ,çevre kirliliği olmayan ormanlar veyahut meralardaki doğal çiçeklerin nektarlarından arılar tarafından üretilen baldır.

Neden Organik Bal yenmeli ?

Organik üretim sıkı kuralları takip ettiğinden insan organik olmayan bal yediğinde organik bal tüketirken kendisini güvende hissetmektedir. Organik tarım yönetmeliğinde her yıl bir veya birkaç değişiklik yapılmasına rağmen amaç ilaç ve kimyasallardan arı temiz bir ürün elde etmek ve bunu belgelemektir. Organik ile doğal üretimin farkı, doğal üretimin belgesiz ve kontrolsüz oluşudur. Piyasada organik bal, organik olmayanlara göre birkaç kat daha fazla denetlenir,bu durum organik balların güvenirliğini artırır.

"
"

ORGANİK BAL FAYDALARI:

Organik bal Doğada herhangi bir kimyasal ürün katkısı ,çevre kirliliği olmayan ormanlar veyahut meralardaki doğal çiçeklerin nektarlarından arılar tarafından üretilen baldır.

Mideye kuvvet verir, midedeki fazlalıkları dışarı atar. Sindirimi kolaylaştırır, sindirim organlarının düzenli çalışmasını sağlar.
-Hazmı gerektirmediği için kolayca kana geçer, baldaki şeker emilimi en kolay olan şekerdir.
-Kabızlık vakalarında sıcak bal ishalde ise soğuk bal şerbeti çok faydalıdır. Bal şerbeti karın ağrısını giderir.
- Kansızlığı be zaafı giderir. Hastalıktan yeni kalkmışlara kuvvet verir.
- Romatizmal hastalıklarda haricen kullanmak hastayı kısa sürede iyileştirir, romatizmalı yeri arıya sokturmak faydalıdır, hafif ateşte ısıtılmış bal mumu ağrıyan bölgeye sarılırsa 2-3 saat sonra ağrı ve iltihabın geçtiği görülür.
- Alerjik vakalarda, özellikle bahar alerjisine yakalanan kişiler hangi koku ve tozun kendilerinde alerji yaptığını bilir veya bulursa o çiçek balını yada bal şerbetini yerlerse giderir.
-Bal ısıtılıp buharı buruna çekildiğinde, hastanın ağrı ve sızısı birkaç dakika içerisinde dinmeye başlar.
- Özellikle bal yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir, bir günde 1 yemek kaşığından fazla yenmesi gerekir.
- Balgamı keser, vücudun pis rutubetini giderir. Bal karaciğeri ve göğsü temizler. Bal şerbetinin hem tatlı hem soğuk olması sağlığı koruma açısından çok faydalıdır. Karaciğer ve kalp soğuk ve tatlı gıdayı sever.
- İdrar söktürür, mesane yollarını temizler. İdrar yolları iltihaplarında; 750 gr bal 450 gr turp tohumu karıştırılarak yenir.
· Bal, yatağını ıslatan çocuklar için faydalıdır.
Çocukların ishalinde; gül çiçeği yaprağı ile karıştırılır, çay gibi kaynatılıp içilir.

Anzer Balı

Anzer balı,Türkiye'de, Rize'nin İkizdere ilçesinde bulunan ve Anzer Yaylası olarak anılan bölgesinde üretiliyor. Bu nedenle dünya çapında oldukça ender bulunan, özel ballardan biri.

İçindeki fenolik bileşik sayesinde anzer balı, vücuda girdikten sonra güçlü antioksidan etkiler gösterebiliyor. Bu da vücudumuza giren yabancı maddeleri hızla dışarı çıkarabildiği anlamına geliyor. Dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendirmesi de işten bile olmuyor. Günde bir yemek kaşığı anzer balıyla hastalıklardan korunmak da mümkün oluyor.

İç hastalıklar için mucizevi bir üründür.
Bağışıklık sisteminizi düzenler ve kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar.
Bağırsak düzensizliklerini, iltihabını önler. Bu sayede metabolizmanızın çalışımını sağlar, kabızlığı önler.
Beyinsel gelişiminizi güçlendirir.
Büyüme ve gelişiminizi olumlu yönde etkiler.
Astım, öksürük gibi enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir.
Vitaminsizlikten doğacak olan hastalıkları önler.

Deli Bal

Deli bal, milattan önceki yıllarda bile iyileştirici gücünden faydalanılan bir baldır. Arıların, orman gülü olarak anılan, genelde mor ve tonlarında renklere sahip olan ama farklı türlerinde sarı ve beyaz renklerin de görülebildiği çiçeklerden elde ettiği bu bal, ülkemizde Karadeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde, özellikle Doğu Karadeniz'de çokça üretiliyor.

Tadı, bildiğimiz diğer tüm ballara göre acı olduğu için "acı bal" ya da fazlası bünyede olumsuz etkiler yarattığı için "tutan bal" olarak da anılıyor.
- Öksürük kesici etkisi vardır.
- Soğuk algınlığı, nezle, grip, faranjit, bronşit ve gastrit gibi rahatsızlıkların iyileşme sürecini hızlandırır.
- Tansiyonu düşürür. Hipertansiyon rahatsızlığında kullanılır.
- Mide ve baş ağrılarına iyi gelir. Ağrı kesici özelliği vardır.
- Kolestrolü düşürür.
- Sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Sinir bozukluğu, uykusuz, halsizlik gibi sorunların çözülmesinde etkilidir.
- Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kaçkar Balı

Kaçkar balı Rize ve Artvin illerinin yüksek rakimli yaylalarinda binbir çeşit çiçeklerin yaninda bölgeye has endemik türlerden elde edilen ve kafkas Arıları tarafından çiçeklerin pölen özlerinden üretildiği şifali bal'dır.

Yüksek rakımlı yaylalarda kısıtlı miktarlarda üretilen kaçkar bal diğer ballara nazaran daha kaliteli ve pahalı baldır.Kaçkar Balı sadece kaçkar dağlarının bulunduğu yerde yetişir.

Kaya Balı

El değmeden üretilen doğal bal birçok hastalığa iyi geliyor. Özellikle uçurum altındaki kayalıklarda bulunan bala zor şartlarda ulaşılıyor.


Kayalıklardaki bal kesilmeden önce duman tutularak arıların petekten uzaklaşması sağlanıyor.Ardından yuvanın girişi açılıyor,tamamen doğal koşullarda oluşan kaya balı uzun saplı bıçakla ustaca kesilerek çıkarılıyor ve kutuya yerleştiriliyor.

Beyaz Bal

Beyaz balı, diğer bal çeşitlerinden farklı kılan üç önemli unsur var: Kafkas arıları, balın üretildiği bölgenin yüksekliği ve bölgedeki flora yapısı. Ardahan ve Artvin dolaylarında üretilen beyaz bal dünyanın en önemli arı ırklarından olan Kafkas arısı tarafından yapılır. Kafkas arısının ana vatanı Kafkasların dağlık bölgeleridir.

Antioksidan etkiye sahip olan beyaz bal, serbest radikallerin hücre üzerinde hasar oluşturmasını önler. Bu özellik yaşlanma sürecini yavaşlatır, kanser ve kalp hastalıkları gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkma riskini düşürür.

Düzenli ve kararınca beyaz bal tüketimi, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır, olası bir hastalık durumunda çabuk toparlanmayı sağlar.

Dağ Balı

Karanlık ortamlarda hazırlanan kovuklarda arıların doğal olarak hazırladıkları peteklere dışarıdan hiçbir müdahale olmadan yapılan bal çeşididir.

Doğal ortamlarda ağaçların kovuklarında veya özel olarak hazırlanmış kapalı, karanlık ortamlarda yapılan bu bal çeşidi en değerli ballar arasında yer almaktadır. Peteği ile beraber üretilen bal %100 doğal yapıldığı için sağlık için de faydalıdır.

Propolis

Propolis, arıların bitkilerden ürettiği ve kovan içi temizlikte ve kovanın yalıtımında kullandıkları bir maddedir. Arılar tarafından değişik bitki tomurcuklarından yaprak ve gövdelerinden toplanıp biriktirilen reçinemsi bir madde olan Propolis genellikle kayın, karaağaç ve kozalaklı ağaçlardan toplanır.
Propolis’in Faydaları ; Bağışıklık sistemini güçlendirir; Propolis, içindeki vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda grip ve nezleyle de savaşır. Hastalık sürecinde tüketilen propolis, iyileşme sürecini hızlandırır.
Her türlü iltihapta etkindir; Diş eti iltihaplanmalarında, ağız içinde çıkan yaralarda ve diş eti hastalıklarında iyileştirici etki yaratır. Propolis, sadece diş eti iltihaplanmalarında değil, vücutta oluşan iltihaplı hastalıkların birçoğunda olumlu etkiler yapar. Buna müteakip ülser, mide iltihaplanması gibi rahatsızlıkların da üstesinden gelmeye yardımcı olur. Bunun yanında kulakta oluşan ağrı ve iltihaplanmalarda da etkindir.

Ginseng

Ginseng, yavaş büyüyen çok yıllık bir bitki türüdür. Ginseng, çok yıllık, kazık köklü bir bitki aslında. Popüler olan ve birçok kullanım alanı bulunan kısmı ise bu bitkinin kökü.
Özellikle Çin ve Japonya gibi Uzak Doğu ülkelerinde 5000 yıldır tedavi amaçlı olarak kullanıldığı biliniyor.
Çok güçlü bir afrodizyaktır.
Vücudun yenilenmesine yardımcı olarak yaşlanmanın etkilerini azaltır.
Cildi güzelleştirir.
Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
Kan şekerini dengeler.
Merkezi sinir sistemi üzerindeki etkileri sayesinde beyni güçlendirir, depresyon ve kaygı gibi bozuklukların giderilmesinde yardımcı olur. Hafızayı kuvvetlendirir ve motivasyonu arttırır.
Açlık hissini bastırır ve metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.
Antienflamatuar etki gösterir.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.